נדמה שמכל מכשירי העזר שאנחנו מרכיבים על עצמנו על מנת להקל עלינו מבחינות שונות, המכשיר הכי מורכב לייצור ותחזוק הוא מכשיר שמיעה. אותו מכשיר אשר אנחנו יכולים להרכיב מאחורי האוזן או בתוכה, הוא מכשיר שכולל מרכיבים שונים וקטנים אשר אם אחד מהם לא עובד או עובד באופן חלקי, הרי שזה עלול לגרום נזק משמעותי לתפקוד שלו וכתוצאה מכך לתפקוד שלנו.

בדומה למכשירים אחרים בתחום הרפואי, מכשירי שמיעה מיוצרים על ידי מומחים בייצור מכשירים רפואיים, מדובר במהנדסים וטכנאים שלמדו את התחום. הייצור מתבצע במעבדות נקיות מתוך כוונה להוציא לשוק את המכשירים הטובים ביותר, מכשירים אסתטיים אשר יש להם איכות גבוהה של היגיינה, בלעדיה לא ניתן להשתמש במכשירים אלו.

מכשירים רפואיים ובפרט מכשירי שמיעה, שהם עומדים בבסיס המאמר שלנו, הם מכשירים שדורשים תחזוקה קבועה אחרת הם עלולים להישחק וליצור בלאי. צריך לציין שבלא מעט מקרים של מכשירי שמיעה בדומה למכשירים רפואיים אחרים (כולל משקפיים),  אנחנו צריכים להחליף אותם עם הזמן כתוצאה מכך שאיכות השמיעה שלנו יורדת. מכאן שלא רק איכות המכשיר קובעת והאופן בו אנחנו מתחזקים אותו אלא גם תנאים אובייקטיביים.

 

ממה מורכב מכשיר שמיעה

מכשיר שמיעה קלאסי מורכב ממספר חלקים:

רמקול -  רסיבר שמעביר את האותות בתוך האוזן

מיקרופון – קולט את הקולות והצלילים, ומאפשר להמיר אותם לאותות חשמליים

מגבר – מגדיל את עוצמת השמע של האותות המתקבלים באמצעות המיקרופון.

סוללה – משמשת מקור אנרגיה לעבודת המכשיר

מעבד – צ'יפ קטן שנמצא בתוך המכשיר ומאפשר לבצע עיבוד קול וסינון רעשים

מעטפת – החלק החיצוני של המכשיר, בתוכו נמצאים כל החלקים שציינו

בחלק מהמכשירים אנחנו יכולים לזהות גם מערכת FM שמאפשרת לשפר את יכולת השמיעה, זו מערכת שעובדת על גלי רדיו. וכן חלק שנקרא מצב T, הוא מאפשר לשוחח בטלפון בלי שהמכשיר יפגע באיכות השיחה.

מכשירי שמיעה על חלקיהם השונים, מתבססים על 3 יכולות שונות של הרכבה, מאחורי האוזן, בתוך האפרכסת וכן בתוך תעלת האוזן. כמובן שכל אחד מהמכשירים הנ"ל בנוי אחרת ומותאם לאופי הרכבתו על האוזן

כיצד מתחזקים מכשיר שמיעה

תחזוק של מכשיר שמיעה מתחלקת לשניים. החלק הראשון קשור להחלפת חלקים והחלק השני לניקיון שלהם.

לגבי החלק הראשון הרי שבכל מקרה בו יש חלק מקולקל במכשיר או חלק שעובד באופן חלקי, יש לגשת למעבדה של מכון שמיעה ולבחון אופציה להחליף את החלק, זה במידה ולא ניתן לתקן אותו.

החלק השני מתייחס לניקיון המכשיר, חלק זה מי שמרכיב מכשיר שמיעה צריך לדאוג לו בעצמו ולנקות אותו מעת לעת באמצעות חוטר מיוחד וכן באמצעות מטלית יבשה, הרעיון הוא למנוע הצטברות של לכלוך ושעווה במכשיר. במידה ומדובר על לכלוך רב או היווצרות שלו במרכיבים עדינים של המכשיר, אז רצוי לקחת אותו למעבדה ולבקש מהמומחים שם לנקות את המכשיר.

תגיות: