עולם הרפואה, כפי שכולנו יודעים, הוא עולם מקיף מאוד שכולל תחומים רבים, לצד מקצועות הרפואה השונים, ישנם לא מעט מקצועות שנחשבים למקצועות עזר, החל ממזכירות רפואיות, אחיות, טכנאי רנטגן, ועוד מגוון תחומים שבלעדיהם לא ניתן לקיים רפואה מודרנית. אחד התחומים האלה הוא טכנאי מכשירים רפואיים. תחום אליו פונים צעירים אשר יש להם יכולות טכניות גבוהות והם רוצים להשתלב בחברות שמתמחות בייצור מכשירים רפואיים מסוגים שונים או במרפאות ובתי חולים אשר מפעילים מכשור רפואי.

 

בשביל להיות טכנאי מכשור רפואי יש צורך ללמוד את התחום. הלימודים נערכים במסגרת מכללות ואוניברסיטאות, הלימודים נמשכים בין חצי שנה לשלוש שנים, תלוי בתחום הספציפי של הלימודים. ישנם טכנאים שלומדים מה תפקידו של מכשור רפואי, כיצד עובדים עם מכשירים מסוגים שונים, תקלות שכיחות וכיצד מתקנים אותן, רכיבים ועוד. לעומת זאת יש מי שלומד מעבר לכך, את הנדסת המכשירים, לא רק כיצד לתפעל או לתקן פגמים אלא גם כיצד לייצר מכשור רפואי, איך משכללים אותו ועוד.

 

על מנת לעסוק בתחום, חשוב להיות בעל ראש וידיים טכניות טובות, צריך להיות בעל אופי סבלני, להיות מסוגל לקבל החלטות, בעל ידע במחשבים, ולהיות מסוגל לשים לב לפרטים הקטנים, שכן כל מכשיר בנוי ממגוון רחב של מרכיבים קטנים שכל אחד משמעותי וחשוב.

בישראל, כפי שניתן להבין, יש לא מעט מכללות טכנולוגיות וכן פקולטות באוניברסיטאות אשר יש בהן אפשרות ללמוד מכשור רפואי. בסיום הלימודים, אחרי שמקבלים תעודה בתחום, פונים הסטודנטים ומשתלבים בבתי חולים, מרפאות, קופות חולים, מכונים (למשל מכוני מכשירי שמיעה, מכוני רנטגן ועוד), חברות פרטיות שמייצרות מכשור רפואי ועוד.

 

מעט על תפקידו של טכנאי מכשור רפואי בפועל

בשביל להסביר מעט על התפקיד שמבצע בוגר לימודי מכשור רפואי, ניקח לדוגמא בוגר שמועסק במכון מכשירי שמיעה בחיפה או בכל מקום אחר בארץ. מכשירי שמיעה הם מכשירים מאוד קטנים ועדינים. חלקם מולבשים מאחורי האוזן וחלקם תוכה. מדובר על מכשירים שכוללים מרכיבים שונים, מיקרופון, מגבר, רמקול, מעבד ממוחשב, סוללה וכל מרכיבים אלו נמצאים בתוך מעטפת חיצונית עשויה סיליקון או פלסטיק.

 

טכנאי מכשירי שמיעה בחיפה או בכל מקום אחר, מקבל מדי יום מכשירים שונים, חלקם מתפקדים באופן חלקי, חלקם כלל לא מתפקדים. עליו לאבחן את הבעיה ולהחליט כיצד לטפל בה. הוא צריך גם לתת את המלצתו, האם רצוי לתקן את המכשיר או לא. עליו לזכור, כל טיפול כזה יכול לעלות סכום כסף גבוה, ולעיתים מי שמשתמש במכשיר, יעדיף כבר לרכוש מכשיר חדש ותקין במקום לתקן אותו. עליו לזכור, מי שמשתמש במכשיר, לא יכול בלעדיו, לא מדובר במכשיר רגיל שאפשר להסתדר מספר ימים בלעדיו. מכאן החשיבות הגדולה של טכנאי מכשירי שמיעה, הוא חייב להיות מסוגל לתקן את המכשיר באופן מיידי או לפחות להמליץ שלא לעשות זאת ולרכוש במקומו מכשיר חדש.

 

תגיות: