לא מעט אנשים משתמשים במכשירים שונים שמשפרים את היכולות שלהם מבחינה בריאותית או פיזיולוגית, הם נדרשים להשתמש בהם כתוצאה ממוגבלויות, מחלות או מסיבות אחרות. למכשירים אלו יש השפעה גבוהה על איכות חייהם ברמות שונות, ובפרט יש להם השפעה באופי התפעול שלהם. כלומר, אם המכשיר מתופעל בצורה פשוטה, אז איכות חייהם לא נפגעת והם יכולים להתנהל איתו בצורה פשוטה ביום יום.

דוגמא טובה למכשור אשר מוגדר כמכשור רפואי ומשפיע על איכות החיים, הוא מכשיר שמיעה. אומנם מכשירי שמיעה אינם מכשירים רפואיים במובן הקלאסי שלהם, אלא יותר מכשיר עזר כמו משקפיים, אך יש להם השפעה על איכות החיים של מי שמרכיבים אותם, ובוודאי שקלות התפעול שלהם משפיעה ברמה גבוהה, אף היא, על איכות החיים.

נתחיל בהסבר קצר, מדוע מכשירי שמיעה משפיעים על איכות החיים ולאחר מכן נתייחס לשאלה מדוע תפעולם חשוב על מנת שאיכות החיים של מי שמשתמש בהם, לא ייפגע. לפני כן רק נציין, מכשירי שמיעה, בדומה למשקפיים, הם מכשירים שאפשר למצוא אותם על צעירים ועל מבוגרים, הם נרכשים אך ורק לאחר בדיקות שמיעה מקיפות אשר מגלות שיש צורך בהם וכן יש לרכוש מכשיר שמיעה, אך ורק במכון מקצועי.

 

מדוע מכשירי שמיעה משפיעים על איכות החיים

ראשית, ברגע שמרכיבים מכשיר שמיעה ניתן להשתתף בשיחות חברתיות או משפחתיות מבלי שום בעיה. אם עד כה בעיית השמיעה הפריעה להשתתף באופן פעיל ולא פעם גרמה לעצבנות, אי נוחות ותחושת בושה, מכשיר השמיעה מחזיר את האפשרות להשתתף באופן פעיל בשיחות, מבלי להרגיש את כל זה.

שנית, אפשר ליהנות שוב מקולות, צלילים ורעשים סביבתיים שונים בדציבלים נוחים. לא צריך לעלות את הווליום של הטלוויזיה או של הרדיו, לא צריך להתקרב בשביל לשמוע.

שלוש, אפשר להרגיש שוב חלק מהסביבה, והכל באופן טבעי. להבדיל ממכשירים אחרים, הרי שמרבית מכשירי השמיעה אינם נראים כמעט ולכן גם אפשר להתגבר על תחושת הבושה ואי הנוחות שבהרכבתם.

 

מדוע תפעול מכשיר שמיעה יכול להשפיע על איכות החיים

אפשר לחלק את הנושא לשני חלקים.

החלק הראשון מתייחס לתפעול המכשיר באופן רציף, כלומר על מנת שיעבוד באופן שוטף מבלי שכל רגע נצטרך לסדר אותו. במקרה כזה, לא רק שאנחנו נרגיש אי נוחות מצטברת שתפריע לנו ליהנות מהמכשיר אלא אנחנו גם עם הזמן נתייאש ממנו ולכן נעדיף שלא להשתמש בו.

החלק השני מתייחס לנקודה, שאם המכשיר לא מתופעל בצורה נכונה, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו חוזרים שוב ושוב אל מכון השמיעה בשביל שיטפלו בו, ואז אנחנו נרגיש שבזבזנו את כספנו לחינם, אנחנו נבזבז זמן חשוב על תיקונים וכן לא נהנה מהמכשיר. לכן איכות תפעול מכשירי שמיעה חשוב ומשפיע על איכות החיים שלנו.

 

תגיות: